SEMINAR ZA ANIMATORE I ČLANOVE ŽUPNIH MISIJSKIH SKUPINA

U subotu, 25. veljače 2023. godine u prostorijama KBF-a u Đakovu, održan je seminar za animatore i članove župnih misijskih skupina na kojem su nazočili i predstavnici naše župe.  Seminar je okupio oko pedesetak animatora i suradnika. Nakon pozdrava i uvodne riječi nadbiskupijskog povjerenika za misije vlč. Ante Šiška, uslijedila je pjesma i molitva. Nacionalna ravnateljica Papinskih misijskih djela sestra Ivana Margarin upoznala nas je s institucijom Papinskih misijskih djela i samim pojmom misija. Vodeći se Isusovim riječima: „Dana mi je sva vlast na nebu i na zemlji! Pođite dakle i učinite mojim učenicima sve narode… I evo, ja sam s vama u sve dane do svršetka svijeta“ (Mt 28, 18-20; usp. Mk 16, 15-18; Lk 24, 46-49; Iv 20, 21-23“ jednostavnim riječima definirala je misije kao srce crkve, a misionara kao poslanika, odnosno svjedoka. Istaknula je da Papinska misijska djela kao ustanova crkve imaju 120 nacionalnih uprava diljem svijeta, a samo djelovanje Papinskih misijskih djela očituje se kroz 4 segmenta. Svaka nacionalna uprava obuhvaća i djeluje kroz sva 4 djela (Djelo za širenje vjere u okviru ovog djela, predzadnju nedjelju u mjesecu listopadu obilježavamo kao Svjetski dan misija; Djelo sv. djetinjstva koje se obilježava na Bogojavljenje – 06. siječnja; Djelo sv. Petra apostola i Misijska zajednica). Papinska misijska djela u Hrvatskoj su usko povezana sa Papinskim misijskim djelima u Bosni i Hercegovini. Hrvatska danas ima 72 misionara (48 redovnica, 12 redovnika i 12 dijacezonskih svećenika), koji su raspoređeni na 4 kontinenta, konkretnije u 23 zemlje. Pomoć misijama može se realizirati kao pomoć konkretnom misionaru ili na različite nakane: izgradnja škole, vrtića, pomoć gladnima, pomoć za pitku vodu… Nakon zajedničkog dijela, uslijedio je rad u četiri radionice. Prva radionica bila je radionica naše Župe, druga – radionica Misijskog centra Đakovačko-osječke nadbiskupije, treća – radionici Župe sv. Ćirila i Metoda iz Vinkovaca i četvrta radionica – Nacionalnog misijskog ureda iz Zagreba. Po završetku rada u radionicama, suradnici i animatori su razmijenili dojmove i iznijeli konkretne prijedloge o boljoj povezanosti i suradnji između misijskih skupina. Susret je završio onako kako je i započeo – pjesmom.

Posebno smo sretni i zahvalni vlč. Šišku što je baš našu Župu odabrao kao primjer prepoznatljivosti po konkretnim akcijama i što nam je ukazao tu čast da budemo pokazatelj drugima kako raditi i djelovati. Velika radost i zadovoljstvo bila nam je održati radionicu i upoznati ostale misijske skupine na koji način djelujemo i prezentirati naše načine prikupljanje novčanih i materijalnih sredstava za misije, ali i našu spremnost da ugostimo misionare kako bi naši župljani iz prve ruke dobili informacije i svjedočanstva o potrebama misija i životu u misijama. Isto tako, zahvalni smo i našem fra Mireku koji je svojim prepoznatljivim glasom obogatio našu radionicu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.