Biskup Prosper Balthazar Lyimo u našoj župi

U nedjelju, 11. prosinca 2022. godine, na 3. nedjelju došašća gost naše župe bio je biskup Prosper Balthazar Lyimo, pomoćni biskup u Arushi, u Tanzaniji. Predvodio je euharistijska slavlja u 9,00 i 11,00 sati. Na euharistijskom slavlju u 11,00 sati, uz župnika fra Dragutina, župnog vikara fra Stjepana, koncelebrirali su i fra Venancije Mihaljević, gvardijan iz Tvrđe, te su nazočili i fra Miroslav i fra Drago, također iz osječke Tvrđe. U svojoj propovijedi istaknuo je da trebamo biti zahvalni Bogu za ovo vrijeme došašća, te da iako zauzeti vanjskim pripremama ili dekoracijama, ne smijemo zaboraviti važnost pripreme duše. Priprema duše za dolazak Mesije moguća je samo kroz obraćenje i pokajanje. Obraćenje je primanje Božje riječi u naše srce, a pokajanje je namjerno okretanje od grijeha i okretanje Bogu da bismo dobili njegov oprost, iscjeljenje i snagu da činimo ono što je dobro i odbacujemo ono što je pogrešno. Važno je biti budan i moliti. Primiti Isusa u svoja srca, obitelji, zajednice i dijeliti radost, život i sebe jer, dijeljenjem dodajemo više života i radosti drugima i sebi. Trebamo dijeliti ne samo ono što imamo, već i ono što jesmo. Isto tako, treba moliti Gospodina da nas učini plodnima u svojoj ljubavi, milosrđu, dobroti i suosjećanju. Nadbiskup nas je upoznao sa geografskim položajem nadbiskupije Arusha, te s problemima s kojima se bori tamošnje stanovništvo – bolest, siromaštvo, glad, loša infrastruktura, problem školovanja, nedostatak lijekova, hrane, odjeće, loša prometna povezanost. Istaknuo je kako u misijama u Arushi djeluju i dvojica misionara koji dolaze iz Hrvatske, te nas pozvao da svojim donacijama pomognemo životu tamošnjih stanovnika. Isto tako pozvani smo, svi koji to žele, doći u Arushu i svojim konkretnim djelima i radom pomoći na licu mjesta. Na kraju propovijedi zahvalio se za ljubav koju pokazujemo prema braći i sestrama u Arushi, te što je dobio priliku govoriti o potrebama Nadbiskupije Arusha. Svetu misu završio je pjevajući pjesmu o ljubavi na svahili jeziku, te posebnom zahvalom fra Dragutinu i fra Stjepanu na ukazanom gostoprimstvu. Nakon svete mise, zajedničkim objedom i druženjem s članovima misijske skupine, Bogu zahvalni na ovom blagoslovu, završili smo još jedan lijepi događaj u našim životima.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.